שביל ישראל מתארך: יעבור לראשונה דרך מצדה וים המלח

10/09/2019

שביל ישראל מתארך: יעבור לראשונה דרך מצדה וים המלח

בחול המועד סוכות ייפתח למטיילים קטע דרך חדש באורך של כ-50 קילומטרים שיתחיל בערד ויסתיים במכתש הקטן. כל הפרטים
גלעד כרמלי פורסם:  10.09.19 , 11:15

סימון שביל ישראל ליד ים המלח (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

בחודש הבא ייפתח לציבור המטיילים תוואי חדש לשביל ישראל במדבר יהודה, בין ערד למכתש הקטן, אשר יעבור לראשונה דרך מצדה וים המלח. התוואי החדש יהיה ארוך ב-50 ק”מ מהתוואי הקודם, מה שיאריך את משך ההליכה בעוד יומיים או שלושה.

השביל ייפתח למטיילים ביום הראשון של חול המועד סוכות, ב-15 באוקטובר. לדברי איציק בן דב, רכז סימון השבילים בחברה להגנת הטבע, “מטרת השינוי הייתה להכליל את מדבר יהודה בתוואי השביל, על נופיו ואתריו המיוחדים ובהם מצדה וים המלח”.

 עד לשינוי התוואי, שביל ישראל עבר בין ערד למכתש הקטן, ביומיים של הליכה, דרך באר אפעה ומצד תמר, מסלול של כ-40 ק”מ. על פי התוואי החדש, השביל ייצא מערד, דרך בקעת קנאים, אל מצדה, ים המלח (מלונות עין בוקק), מצד זוהר, נחל פרצים, מעלה צורים, נחל פרס, ונחל צפית, ומשם אל המכתש הקטן – מסלול של כ-90 ק”מ.

סימון שביל ישראל ליד מלונות עין בוקק (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

סימון שביל ישראל ליד מלונות עין בוקק (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

תוואי שביל ישראל החדש (בכתום) מול הישן (בכחול)

את המפות עם התוואי החדש כבר ניתן למצוא ולהוריד ללא תשלום באתר החברה להגנת הטבע. בחברה להגנת הטבע מציינים כי סימון שביל ישראל בתוואי הישן יישאר בשטח למשך השנתיים הבאות, והמעוניינים בכך עדיין יוכלו לטייל גם בו. כדי להקל על המטיילים ב”שביל ישראל”, בחיבורים של התוואי החדש והישן, בערד ובנחל צפית, יוצבו שלטי הכוונה שיכוונו את המטיילים אל שתי האפשרויות – החדשה והישנה.

 בן דב מציין כי היוזמה, התכנון וסימון התוואי נעשו בשיתוף עם רשות הטבע והגנים, וכי לאורכו של התוואי החדש מצויים חניוני לילה, חלקם בחינם וחלקם בתשלום: בכפר הנוקדים (בתשלום, עם נקודת מים), בברכת צפירה (ללא תשלום), במצדה (בתשלום, עם נקודת מים), במלונות עין בוקק (ללא תשלום), בנחל לוט, במישור עמיעז, בנחל תמר דרומית לכביש 25 ובשער המכתש הקטן – כל אלו ללא תשלום. נקודות שיש בהן אפשרות להצטיידות או להסעדה: ערד, כפר הנוקדים, מצדה, מלונות עין בוקק, ונווה זוהר – ביישוב ובתחנת הדלק.

ד”ר אלעד אלמוג, ראש אגף התיירות במועצה האזורית תמר שבשטחה יעבור התוואי החדש, אמר כי הוא “מברך על סיום העבודות במקטע החדש של שביל ישראל ומודה על הוספת אזור ארץ ים המלח לשביל. כעת, מטיילים נוספים מהארץ ומן העולם יזכו לבקר, לחוות ולהתרשם מפלאי הטבע במקום הנמוך בעולם”.

שביל ישראל, שנחנך בשנת 1995, הוא יוזמה של החברה להגנת הטבע ליצירת שביל הליכה רגלי לאורך מדינת ישראל. השביל, שמסומן ומתוחזק על ידי הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, מתחיל בבית אוסישקין שבקיבוץ דן ומסתיים בבית ספר שדה אילת. שביל ישראל עובר בהרים, ביערות, בערים, בכפרים, ביישובים, בנחלים, במעיינות, לצד כבישים ובשמורות טבע, לאורך אתרים היסטוריים ותופעות טבע ייחודיות. אורכו כיום הוא כ-1,100 ק”מ.

לצפייה בכתבה לחץ כאן.
טל”ח

עוד בעולם התוכן שלנו
27.07.2020

הצצה ראשונה: כך יראה מתחם התיירות החדש בים המלח

הצצה ראשונה: כך יראה מתחם התיירות החדש בים המלח בהשקעה של מעל 150 מיליון שקל, מתחם התיירות החדש של ים המלח...
27.07.2020

רכיבה על אופנוע בלב ים המלח המצטמק

רכיבה על אופנוע בלב ים המלח המצטמק דני קושמרו יצא לרכיבה נדירה במקום שלא פתוח לציבור: סוללת העפר השנייה שמפרידה בין...
27.07.2020

רטובים מאושר: כשהחברים של נטאשה חזרו ל"רדיו בלה בלה"

רטובים מאושר: כשהחברים של נטאשה חזרו ל"רדיו בלה בלה" אפילו סופות ברקים וגשם זלעפות שהרטיב את כל הנוכחים, לא מנעו מהחברים...
27.07.2020

פסטיבל מדברי בכיכר סדום

פסטיבל מדברי בכיכר סדום פסטיבל משפחות עם רוחניות, יצירה, סדנאות בלב המדבר. קובי פינקלר, ה' בכסלו תש"פ 03/12/2019 צילום: יחצ מועצה אזורית תמר "כי...
02.08.2020

הקמפיין החדש של ציפי שביט

המועצה האזורית תמר גייסה את הכוכבת הילדים הנצחית להוביל קמפיין לעידוד תיירות של משפחות ישראליות לים המלח. בניגוד לקמפיינים אחרים,...