גן לאומי קומראן

שיתוף מקום

פארק (גן לאומי) קומראן הוא אחד האתרים הארכיאולוגיים המרתקים והחשובים בישראל. ביקור קצר בו יחשוף אתכם לסיפור של כת מסתורית, ארכיאולוגים נחושים ומאות מגילות שהתחבאו במדבר אלפי שנים. האתר צופה על ים המלח ובגבו נמצא מצוק ההעתקים, משובץ מערות רבות, שהן חלק בלתי נפרד מסיפורו של המקום המיוחד הזה.

אז בפעם הבאה שאתם מגיעים לצפון ים המלח, הקדישו כשעה וחצי-שעתיים לאתר היפה והמעניין הזה!

האיסיים
קומראן הוא אתר ארכיאולוגי ובו שרידים של ישוב מתקופת בית שני. כאלו, יש לא מעט בישראל. אז מה הופך את קומראן למיוחד כל כך? האנשים שחיו בו. לא הרבה ידוע על הכת המסתורית שחיה פה ועל אורח החיים שלה. אפילו השם שלה לא ממש ברור. בחלק מן המקורות הם מוזכרים כ”אנשי כת המדבר” או “אנשי היחד”, בחלק הם מכונים האיסיים, “כת הצדק” או בפשטות “כת קומראן”.

ידוע שהם ראו בטבילה ובטהרה טקס חשוב, ואכן ניתן למצוא באתר שרידים של מקוואות רבות, הרבה מעבר למקובל בישובים אחרים מאותו הזמן. הם חיו חיי צניעות ואפילו סגפנות, בזו לשחיתות ולעושר חומרי, האמינו בחיי שיתוף והיו אנשים משכילים מאוד. חלק גדול מיומם הוקדש ללימוד ולכתיבה. תזכרו את זה, עוד נחזור לזה בהמשך הסיפור.

באתר ניתן לראות שרידים רבים המעידים על אורח חייהם המיוחד – חדר אסיפות, חדר אוכל משותף, בתי מלאכה וחדרי ספרים.

לאחר המרד הגדול נכבשת קומראן על ידי הרומאים, והכת המרתקת נעלמת.

יצא לחפש עז ומצא אוצר
הסיפור שלנו קופץ עכשיו כמה מאות שנים קדימה. קומראן נטושה ורק שבטים בדואים מסתובבים בה מדי פעם. כל זה משתנה בשנת 1946. נער בדואי שיצא לחפש עז שטעתה בדרכה, זרק אבן אל תוך מערה ושמע צליל של חרס נשבר. הוא מגלה במערה כתבי יד עתיקים, אוסף אותם ומשפחתו מציעה אותם למכירה בשוק בבית לחם. כאן מתחיל סיפור הרפתקאות סוער ומלא צירופי מקרים. סוחרי העתיקות לא הבינו את גודל הממצא המונח לפניהם, והמגילות עוברות מיד ליד, מסוחר אל סוחר, עד ששומע עליהן הפרופ’ אליעזר ליפא סוקניק ומחליט לרכוש אותן. בכ”ט בנובמבר 1947, ביום הכרזת האו”ם על מדינת ישראל, מגיע הפרופ’ לבית לחם ומצליח לרכוש 3 מגילות.

בעקבות הגילוי מתחילים הבדואים לחפש מגילות נוספות באזור קומראן והם מוצאים עוד מגילות רבות, ב – 11 מערות שונות.

בשנת 1954 מתפרסמת מודעה בעיתון בארה”ב על מכירה של מגילות ממדבר יהודה. יגאל ידין, ששהה באותו זמן בארה”ב, ממהר לרכוש אותן ומגלה כי גם הן מקורן בקומראן.

המגילות
בשנים 1952-1956 החלו חפירות מסודרות בקומראן. האקלים היבש במקום היטיב עם השרידים והם השתמרו נהדר. בחפירות האלו גילו חלק גדול מן המבנים שניתן לראות היום באתר וגם בית קברות גדול ובו כ-1,200 קברים. אך גולת הכותרת של הממצאים במקום הן המגילות, שהוכתרו כתגלית הארכיאולוגית הגדולה ביותר של המאה ה-20.

מה מיוחד כל כך במגילות האלו? אלו כתבי היד העבריים הקדומים ביותר, הם מתוארכים למאות הראשונה והשלישית לספירה והן שופכים אור על אחת התקופות החשובות והסוערות בחיי העם היהודי. בנוסף, מספרן הרב והעובדה שהם השתמרו בצורה טובה מאפשרת לחוקרים ללמוד בצורה מקיפה יותר על התקופה.

בין המגילות החשובות אפשר למצוא נוסח שלם של ספר ישעיהו, “מגילת הנחושת” המספרת על אוצר חבוי, מגילת ההודיות ומגילת “מלחמת בני אור בבני חושך”. כל המגילות נמצאות היום בהיכל הספר בירושלים ומומלץ מאוד להשלים את הביקור בקומראן בצפייה במגילות.

הביקור באתר
בכניסה לאתר ישנו חדר הקרנה קטן בו ניתן לצפות בסרט על ההיסטוריה של קומראן, משם יוצאים למוזיאון קטן ובו חלק מן התגליות שנמצאו במקום והמחשה של צורת החיים של האיסיים. משם יוצאים אל סיור מעגלי בין השרידים הארכיאולוגיים שבמקום. בנקודה מסוימת באתר ניתן לצפות במערה מספר 4, המערה המפורסמת בה נמצאו רוב המגילות.

על פי הנחיות משרד הבריאות, הכניסה לאתרי רשות הטבע והגנים היא ברישום מראש בלבד דרך אתר רשות הטבע והגנים.

מיקום על גבי מפה
צרו איתנו קשר
מייל|gl-komeran@npa.org.il כתובת| צפון ים המלח. נוסעים על כביש 90 וליד קיבוץ קלי"ה פונים מערבה לפי השילוט. כתבו בוויז: פארק (גן לאומי) קומראן
טלפון|02-9942235 שעות פעילות|שעון קיץ:
בימים א' - ד' ושבת: 17:00 - 8:00
בימי חמישי: 19:00 - 10:00
בימי שישי וערבי חג: 16:00 - 8:00

שעון חורף:
בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00
בימי שישי וערבי חג: 16:00 - 08:00

בערב ראש השנה ובערב פסח: 13:00 - 08:00
בערב יום כיפור: 13:00 - 08:00
פרטים כלליים על המקום
  • הזמנות / תיאום מראש
  • מתאים לבודדים
  • מתאים לזוגות
  • מתאים למשפחות / ילדים
  • מתאים לקבוצות
  • נגיד לנכים - בחלקו
  • פעילות חוץ
  • פעילות יום