מסלול הפטרייה

שיתוף מקום

פטריית נאות הכיכר המפורסמת התגלתה על ידי תושבי המושב אשר אימצו את המקום והעניקו לצורת הסלע המיוחדת את השם הפטריה. חוואר הלשון הוא השם הפופולרי של גבעות החול הרכות והפריכות בצבע לבן, אפור אשר בונות את נופי כיכר סדום וצפון הערבה בין אזור מושב עידן ועד לנאות הכיכר ועין תמר. גבעות אלו נוצרו לפני כ-70,000 שנים באגם העתיק של ימת הלשון. ימה זו התקיימה בין הכנרת של ימינו ועד לאזור מושב חצבה בשנים 70,000-15,000 לפני זמננו. בתקופה זו היו משקעים רבים יותר באזור מאשר בימינו ומפלס הימה היה 180 מטרים מתחת לפני הים, כ-250 מטרים מעל למפלס ים המלח הנוכחי. בימת הלשון שקעו חומרים שונים ובהם חרסית, גבס, מלח ועוד, שמם העממי חוואר הלשון ניתן על ידי מטיילים, אולם השם הרשמי הוא משקעי ימת הלשון. חומרים רכים אלו מתבלים ומתפרקים במהירות על ידי הגשמים, הרוח ומערכות זרימת הנחלים המקומיות. כוחות הבלייה הם אלו אשר עיצבו את צורת הפטרייה המיוחדת של נאות הכיכר וצורות נוספות רבות בגבעות המקומיות של כיכר סדום בארץ ים המלח.

טיול משפחתי קצר, כייפי וקליל באורך של כארבעים דקות ועד שעה הליכה מפגיש אתכם עם נופי ממלכת החווארים ופטריית נאות הכיכר. אל המסלול יוצאים מנקודת שאיבת המים בכביש ההיקפי הדרומי של מושב נאות הכיכר. מומלץ להחנות את הרכב ליד בריכת השחייה היישובית, ולצאת ברגל מרחק קצר אל הפטריה. המסלול ניתן להליכה בכיוון הלוך ושוב או במעגל קצר על בסיס תוואי שביל ההליכה המקומי. שביל ההליכה מתחיל בעליה תלולה, אך קצרה, מייד עם סיום העלייה נשקף נוף כיכר סדום, מטעי תמרים, לצד גידולי שדה אחרים ומלחת סדום בין הרי אדום במזרח והרי הנגב במערב. המשך ההליכה על החווארים היא בשביל צר ויש להקפיד על בטיחות ההליכה עם ילדים קטנים. מצידו המערבי של השביל, התחתר ואדי מחורץ ועמוק ובו מערות שנוצרו בחווארי הלשון. לאחרונה, התגלה על ידי המרכז לחקר מערות של האוניברסיטה העברית, כי מערת החוואר הארוכה בעולם נמצאת בכיכר סדום. השביל מוליך אתכם אל הפטריה, אותה ניתן לראות בבירור לאחר מספר דקות של הליכה. בפטריה אנו ממליצים על הפסקה קצרה ומשחק בחול. למרגלות הפטריה, דיונת חול נעימה המזמינה את הילדים לרוץ ולהתגלגל בחול. אנו מבקשים להימנע משחיקת החול של הפטריה, על מנת לשמור על צורתה המיוחדת גם למטיילים הבאים אחריכם. לאחר המשחק בדיונת החול, ניתן לשוב על עקבותינו או להמשיך בשביל מעגלי ולחזור לנקודת ההתחלה.

מושב נאות הכיכר אשר נראה למרגלות שביל הפטריה הוקם לראשונה בשנת 1959 על ידי יזמים פרטיים שפעלו להקמת חוות בוקרים ומטעים. בהמשך הקימו המייסדים את חברת טיולי המדבר הראשונה בישראל, חברת נאות הכיכר. החברה פעלה להוצאת טיולי שטח ברחבי ים המלח, הנגב ובהמשך גם למרחבי סיני. עקב קשיי התיישבות, עזבו חברי החווה את נאות הכיכר בסוף שנות השישים. בשנת 1970 עלה גרעין של תנועת האיחוד החקלאי לנאות הכיכר והקים את המושב הנוכחי. ניתן לראות את בתי המושב, בריכת השחיה ולצידה את המבנה הייחודי המכונה “המבצר” אשר הוקם על ידי האדריכל נחום זולוטוב. המבנה שימש את ראשוני המתיישבים למגורים, חדר אוכל משותף ועוד. בהמשך השנים, עם הקמת מבני הקבע, שימש מבנה המבצר כבית הספר המושבי, כיום משמש המקום כמרכז הנוער והתרבות היישובי.

 

הפטרייה המפורסמת, מגרש משחקים לילדים

פרטים כלליים על המקום
  • אזור פיקניק
  • דרגת קושי- קל
  • כניסה חינם
  • מתאים לבודדים
  • מתאים למשפחות
  • עונה מומלצת – סתיו, חורף, אביב.
מיקום על גבי מפה
צילום:dav
צילום:dav
צילום:dav
צילום:dav
צרו איתנו קשר
מייל|tamarcouncil@gmail.com כתובת| כיכר סדום
טלפון|08-8000210 שעות פעילות|

כל ימות השבוע מזריחה ועד שקיעה

השאירו פרטים ונחזור אליכם

השארו מעודכנים